top of page

Картини викрадені з новокаховської Картинної галереї експонуються на виставці в Москві

Художні фонди Картинної галереї ім. Альбіна Ґавдзинського були вивезені окупантами з Нової Каховки ще у листопаді 2022 року. Минулого місяця кілька десятків робіт зі збірки цієї галереї було представлено на виставці “Завжди Нова Каховка” (“Всегда Новая Каховка”) у Москві. 


відкриття виставки “Всегда Новая Каховка” у Москві, третій зліва — Володимир Боделан, син колишнього мера Одеси Руслана Боделана й ексначальник одеського обласного управління ДСНС, а зараз - "представник регіону при уряді РФ", четвертий зліва — Володимир Сальдо, призначений росіянами губернатор окупованих територій Херсонської області фото з сайту окупаційної адміністрації Херсонської області


Виставку, присвячену будівництву Каховської ГЕС, відкрили вкінці листопада у корпоративному музеї “Транснафти” (“Транснефть”). У повідомленні на сайті окупаційної адміністрації Херсонської області зазначено, що показ художніх творів став спільним проєктом керівництва “Транснафти” та херсонської делегації на чолі з Володимиром Сальдо (призначений росіянами губернатор окупованих територій Херсонської області). Разом з Сальдо виставку відкривав Володимир Боделан, син колишнього мера Одеси Руслана Боделана й ексначальник одеського обласного управління ДСНС, а зараз - "представник регіону при уряді РФ". 


На виставці у Москві експонують роботи українського пейзажиста Альбіна Ґавдзинського (1923-2014) зі збірки новокаховської картинної галереї та твори інших митців, що фіксували процес будівництва каховської гідроелектро станції.


роботи Альбіна Ґавдзинського присвячені будівництву Каховської ГЕС зі збірки новокаховської Картинної галереї на виставці “Всегда Новая Каховка” у Москві, колаж - [есте́т] газета


відкриття виставки “Всегда Новая Каховка” у Москві фото з сайту окупаційної адміністрації Херсонської області

відкриття виставки “Всегда Новая Каховка” у Москві фото з сайту окупаційної адміністрації Херсонської області, колаж - [есте́т] газета


Альбін Ґавдзинський народився в Одеській області, навчався в Одеському художньому училищі та одразу після випуску поїхав в Нову Каховку документувати у своїх творах будівництво ГЕС. У 1950-х роках художник намалював велику серію малярських робіт, присвячених новій гідроелектростанції. 


1961 року Ґавдзинському було надане звання почесного громадянина міста Нова Каховка. Того ж року, як жест вдячності, митець подарував місту 237 своїх картин. Спеціально для їхнього зберігання та експонування у місті створили картинну галерею, яка до початку 2000-х знаходилася у підпорядкування Херсонського художнього музею ім. О. Шовкуненка. 2002 року галерея перейшла на баланс міста, а 2003 року, ще за життя митця, їй було присвоєне ім'я Альбіна Станіславовича Ґавдзинського.


художник Альбін Ґавдзинський малює пейзаж на будові Каховської ГЕС, 1950-ті рр.

фото зі збірки Картинної галереї ім. Альбіна Ґавдзинського


До 24 лютого 2022 року в колекції Картинної галереї ім. Альбіна Ґавдзинського зберігалося 297 творів митця-фундатора. Загалом художні фонди галереї нараховували близько 1200 експонатів. Новокаховська Картинна галерея, як і багато інших музеїв та галерей, що опинилися в окупації, на початку 2022 року була розграбована росіянами. Як повідомлялося у новокаховських телеграм-каналах, окупанти вивезли у невідомому напрямку всі картини з експозиційних залів і сховків галереї. 


На думку Ірен Адлер, культурного оглядача видання “Думськая”, позитивний момент цієї події (демонстрації полотен у Москві) полягає в тому, що роботи, які “засвітилися” на публіці, збереглися. “Цього могло й не статися, адже були прильоти неподалік будівлі галереї, там вилітали шибки, а після підриву греблі гідроелектростанції вулиці були затоплені, ними навіть плавали лебеді. Вивезені окупантами картини врятували від знищення таким парадоксальним чином”, — йдеться в коментарі Адлер. 



роботи Альбіна Ґавдзинського присвячені будівництву Каховської ГЕС, 1950-ті рр.,

 зі збірки Картинної галереї ім. Альбіна Ґавдзинського


Адлер також зазначає, що наразі тільки в сім'ї художника перебуває повний опис робіт Ґавдзинського, що були у Новій Каховці, із зазначенням розмірів і фотографіями. “Будемо сподіватися, цей опис полегшить процес повернення викрадених робіт майстра на батьківщину після війни”, каже Ірен Адлер.



Раніше ми також писали, що ЮНЕСКО запустила спеціальний навчальний курс для співробітників правоохоронних та судових органів із країн, що межують з Україною, аби навчити їх ефективно боротися з незаконним обігом українських мистецьких артефактів. У межах цієї програми правоохоронці та працівники судів з Польщі, Угорщини, Словаччини, Румунії, Молдови та України навчалися оперативно виявляти та надалі запобігати незаконному трафіку творів мистецтва з України, які були викрадені з музеїв та приватних колекцій під час війни.







Підписуйтеся на наш телеграм-канал Ukrainian Art Digest




Матеріал: Ія Степанюк




Підтримайте Естет Газету на платформі Patreon. Ваші донати — додаткова та дуже важлива підтримка для нашого незалежного медіа


bottom of page