Сьогодні у Тегерані відкрилася виставка "Humanity. Solidarity. One Planet", організована Офісом ООН в Ісламській Республіці Іран. Експонати виставки відображають культурну спадщину 35 країн світу. Від України в Ірані представлено роботу художника Івана Лободи "Вишивальниця", але не оригінал, а її репродукцію, адже картина — одна з 11 000 творів мистецтва з колекції Херсонського обласного художнього музею імені Олексія Шовкуненка, що були вкрадені російською федерацією у період тимчасової окупації міста.
"Вишивальниця" Івана Лободи в каталозі виставки "Humanity. Solidarity. One Planet", фото — Херсонський художній музей
"Від Посольства України в Ірані представлено твір, який є свідоцтвом злочину Росії проти культурної спадщини України", — йдеться у повідомленні Посольства України в Ісламський республіці. — "Завдяки таким заходам, ми маємо додаткову можливість нагадати світовій спільноті про численні злочини Росії проти української культури".
У Херсонському художньому музеї розповіли, що "Вишивальниця" Івана Лободи зникла під час тимчасової окупації Херсона (березень – листопад 2022 року) разом із близько 11 тисячами інших творів мистецтва з музейної колекції. Про це йдеться й на етикетці до картини у каталозі виставки.
репродукція роботи "Вишивальниця" Івана Лободи в експозиції виставки "Humanity. Solidarity. One Planet" і афіша виставки, фото — Херсонський художній музей
"Попри досить обережні дипломатичні висловлювання, ми називаємо ці дії російських окупантів цинічним мародерством і знаємо, що зараз викрадене полотно незаконно перебуває у Криму, у Центральному музеї Тавриди", — кажуть музейники.
Раніше ми також писали про те, що Херсонський художній музей зазнав вже третього ворожого обстрілу. Внаслідок чого знову постраждала музейна будівля, посікло фасад, багато плит OSB у вікнах повибивало, міцні протиуламкові плити встояли, але розкололись. Уламки прошили стіни всередині.
Нагадаємо, що восени 2022 року, коли місто перебувало під окупацією Росії, Херсонський художній музей імені Олексія Шовкуненка був розграбований. Частина викрадених творів згодом "засвітилася" у Криму, доля багатьох залишається невідомою.
У листопаді 2022 у Херсонському художньому музеї оприлюднили перелік вкрадених робіт, які вдалося ідентифікувати по фото з сімферопольського музею. Серед них "Хати на заході сонця" П. Соколова, "Пейзаж Парижа" Михайла Андрієнка-Нечитайла, "Осіння пора" Георгія Курнакова, "Гладіолуси" Леоніда Чичкана, "Ланка" Гаврила Глюка.
також читайте: ЯВОРІВСЬКУ ШОПКУ ПОКАЖУТЬ У ВАТИКАНІ НА ВИСТАВЦІ ВЕРТЕПІВ
Підписуйтеся на наш телеграм-канал Ukrainian Art Digest
Матеріал: Ія Степанюк