Музей Стеделек (Stedelijk Museum Amsterdam) готує виставку "Космізм — образи майбутньої зустрічі" (Cosmism – Images from a Future Gathering), вернісаж планують на 13 січня 2024 року. Організатори розповіли, що проєкт занурить відвідувачів у нетрі космізму, філософського руху початку двадцятого століття, який вбачав порятунок людства та перемогу над смертю у новітніх технологіях та дослідженні космосу. В експозиції будуть представлені й твори українського митця Федора Тетянича.
"Біотехносфера — корабель" (1980), Федір Тетянич. Колекція Stedelijk Museum Amsterdam
Нещодавно колекція музею Стеделек поповнилася роботами українського митця Федора Тетянича
Йдеться про художні твори Тетянича 1970-80-х років. На виставці "Космізм — образи майбутньої зустрічі" (Cosmism – Images from a Future Gathering) їх вперше представлять відвідувачам музею. Інші художні твори, що сформують експозицію, походять з колекції Миколи Харджиєва (1903-1996).
Космізм свого часу справив величезний вплив на вчених, революціонерів і художників, які прагнули відобразити ці бачення майбутнього у своїй творчості.
Головним героєм виставки стане художник Василь Чекригін (1897–1922), життєвий та творчий шлях якого пов'язаний з Україною. Він став одним з найпалкіших адептів космізму. У своїх роботах митець зображав різні можливі сценарії спасіння "людини майбутнього".
автопортрет Василя Чекригіна (1918-20 рр.), композиція на тему "Воскресіння з мертвих" (1920) та ескіз до серії "Про собор музею Воскресіння" (1921), Василь Чекригін всі роботи з колекції Миколи Харджиєва
Крім робіт Василя Чекригіна на виставці представлять твори Казимира Малевича, Наталії Гончарової, Павла Філонова, Єлени Гуро, Івана Леонідова, Михаїла Матюшина. Всі — з колекції Миколи Харджиєва. Частиною проєкту стане інтерактивна інсталяція Cosmist Reading Room (2020 – триває) Антона Відокле, російсько-американського митця, куратора та засновника журналу e-flux. Інсталяція заглибить глядача в історичні контексти та сучасні роздуми про космізм. Ще одним доповненням до проєкту буде інсталяція "Володар зірок" (2009) дуету казахстанських художників Єлени та Віктора Воробйових.
"Успіння святого" (1907-08 рр.), Казимир Малевич з колекції Миколи Харджиєва
Раніше ми також писали про те, що Музей Стеделек, який володіє найбільшою колекцією робіт Малевича (якщо не брати до уваги збірки російських інституцій), змінив свою комунікацію стосовно митця і перестав називати його "російським художником".
також читайте: НА ВИСТАВКУ В ІРАНІ УКРАЇНА НАДАЛА РЕПРОДУКЦІЮ КАРТИНИ, ВИКРАДЕНОЇ З ХЕРСОНСЬКОГО ХУДОЖНЬОГО МУЗЕЮ
Підписуйтеся на наш телеграм-канал Ukrainian Art Digest
Матеріал: Ія Степанюк
Підтримайте Естет Газету на платформі Patreon чи Buy me a Coffee. Ваші донати — додаткова та дуже важлива підтримка для нашого незалежного медіа.