До 29 вересня у Музеї історії міста Києва триває ретроспекція Івана Марчука – «Космічна містерія життя». Це – понад 180 робіт з 15 циклів митця, що створювалися від 1960-х років XX століття до наших днів та були відібрані з фондів 7 музеїв та понад 20 приватних колекцій.
фрагмент експозиції виставки «Космічна містерія життя» фото — Музей історії міста Києва
В експозиції гармонійно поєднали життєдайні українські пейзажі й похмуру шевченкіану, ранні та пізні абстракції, фантазії та натюрморти. Представлено як добре знані роботи, так і зовсім невідомі загалу твори митця, зокрема його скульптурні рельєфи. Мало хто знає, що Іван Марчук здобув освіту на відділі кераміки Львівського інституту прикладного мистецтва (зараз — Львівська національна академія мистецтв). Тож повною мірою збагнути творчість Марчука можливо лише познайомившись й з цією гранню маестро.
рельєф Івана Марчука представлені на виставці «Космічна містерія життя» фото — Музей історії міста Києва
рельєф Івана Марчука представлені на виставці «Космічна містерія життя» фото — Музей історії міста Києва
Експозицію доповнюють вітрини у яких розміщено книги, каталоги, газетні вирізки, афіші виставок та фарби й пензлі, якими працював митець.
Організатори ставлять за мету показати, що Марчук — різний. Простежити вплив обставин та пережитого досвіду на творчість, формування якої припало на часи тотального несприйняття «ненормальності», до якої сам митець прагне все життя.
1 - матеріали присвячені творчості Івана Марчука в експозиції виставки, 2 - пензлі, фарби, палітри та каталоги художника фото — Анастасія Курінська, Музей історії міста Києва
експозиція виставки «Космічна містерія життя» фото — Музей історії міста Києва
експозиція виставки «Космічна містерія життя» фото — Музей історії міста Києва
У кожній залі відвідувачі знайдуть декоративні елементи, що перегукуються з авторською технікою художника, у такий спосіб куратори створили проєкт, який переплітає виставковий простір з тим, що зображає на своїх полотнах Марчук.
Варто згадати й цікаве кураторське рішення, яке вигадали для експонування репродукцій, адже не всі картини вдалося представити в оригіналі. Нью-йоркський період помістили у портальні труби, відчути магію яких можна, зазирнувши всередину. Роботи, написані за останні роки еміграції у Відні, за допомогою проєктора, відображаються на полотнах. Дійство доволі динамічне і заворожуюче.
кадр трансляції робіт художника Івана Марчука, які він писав в еміграції фото – Анастасія Курінська
1 - відвідувач знайомиться з репродукцією роботи Марчука "через" інтерактивні труби, 2 - проєкція картини Івана Марчука з циклу «Біла Планета І» в інтерактивній трубі фото — Анастасія Курінська
Попри те, що з початку повномасштабного вторгнення художник проживає в Австрії, нині він перебуває в Україні й час від часу раптово навідується на свою виставку, чим радує усіх присутніх. За перші 10 днів на подію завітало 4 тисячі відвідувачів! Цікаво, чи наблизиться ця цифра до рекордних 54 тисяч відвідин проєкту «Боривітер» Алли Горської в Українському Домі, адже Марчука називають живою легендою Українського мистецтва.
Нагадаємо, що у червні 2024 року на аукціоні “Колекційне класичне мистецтво”, що відбувся в аукціонному домі Goldens, робота Івана Марчука була продана за рекордну для сучасних українських митців суму. Пейзаж "Зійшов місяць над Дніпром" обійшовся його новому (невідомому) власникові у 300,000 доларів США.
А вкінці 2023 року на аукціоні "Мистецтво 20 століття: інший погляд" (20th Century Art: A Different Perspective) аукціонного дому Sotheby's робота Марчука "Тут спокій поселивсь" пішла з молотка за 76,200 Євро. Естімейт твору було встановлено на рівні 40,000-60,000 Євро.
Підписуйтеся на наш телеграм-канал Ukrainian Art Digest
Матеріал: Анастасія Курінська