top of page

Що зараз відбувається з арештованою артколекцією Медведчука

Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) розпочало продаж творів мистецтва з так званої колекції Віктора Медведчука через систему “Прозорро.Продажі”. Цього тижня було реалізовано перших 16 картин на суму близько 317 тисяч гривень. 


бурштиновий портрет Віктора Медведчука, виставлений на торги через систему “Прозорро.Продажі”,

початкова ціна 5 225,22 грн фото - zakupivli.pro


“Наразі 120 картин очікують на своїх нових власників під час наступних торгів. Відсьогодні, кожного дня буде реалізовуватися частина картин. Наступні 19 картин — вже завтра! Потенційні покупці можуть слідкувати за оновленнями на Прозорро.Продажі”, — розповіли в АРМА. 


Ймовірно, йдеться про твори мистецтва, які, відповідно до ініційованої АРМА мистецтвознавчої експертизи, не були визнані такими, що мають історичну та культурну цінність


У травні 2024 року АРМА повідомило про отримання від експертів Національного художнього музею України висновку, згідно з яким, 112 картин з оглянутих 285 визнано такими, які мають культурну та історичну цінність. Їх мали передати до державних музеїв на збереження, решту — реалізувати через електронний майданчик “Прозорро.Продажі”, а кошти від реалізації направити в бюджет України. У заяві АРМА від 13 листопада кількість “цінних” предметів зросла зі 112 до 149. Відтак решту 136 творів, які на думку експертів Національного художнього музею України не мають культурної та історичної цінності, АРМА, як і заявляла ще навесні, почала виставляти на торги. 


Зараз на онлайн-майданчику “Прозорро.Продажі” на торги виставлено близько 110 картин. Не можна з упевненістю сказати, що всі вони — з тої самої  “колекції Медведчука”. В описі до лотів така інформація не надається. Втім на деяких світлинах можна зауважити, що лоти сфотографовано в інтер’єрі подібному до інтер’єру залів Національного художнього музею України, тобто установи, яка проводила огляд 285 одиниць цієї одіозної збірки. Також багато виставлених зараз на “Прозорро.Продажі” картин можна за описом зіставити з творами зі списку предметів мистецтва вилучених з будинку Медведчука (цей список свого часу оприлюднило видання "Слідство.Інфо"). Деякі артоб’єкти також можна “опізнати” по відео про "колекцію Медведчука", яке весною опублікувала Національна поліція України. 


рельєф "Коні" виставлений на торги через систему “Прозорро.Продажі”,

початкова ціна 284 825,64 грн фото - zakupivli.pro

зворотня сторона рельєфу "Коні" виставлений на торги через систему “Прозорро.Продажі” фото - zakupivli.pro


Натомість доля художніх творів з цієї колекції, які було визнано такими, що мають історичну та культурну цінність, залишається невизначеною. Після отримання відповідного експертного висновку, мало вирішуватися питання щодо призупинення процедури продажу цих картин та передачі їх до збірок українських музеїв. Втім відповідний законопроєкт №11280-1 щодо особливостей управління культурними цінностями не знайшов достатньої підтримки серед народних депутатів, йдеться у заяві АРМА. 


Нагадаємо, що восени 2022 року приватну артколекцію Медведчука арештували в межах кримінального провадження проти нього. Тоді правоохоронці вилучили з будинку експолітика 316 предметів мистецтва. Суд передав вилучену колекцію у розпорядження АРМА. 


Спочатку АРМА оголосило про намір продати арештовані предмети мистецтва, але таке рішення різко розкритикували окремі дієвці культури. Вони закликали передати цінні предмети колекції до збірок державних музеїв, таким чином зберігши їх як частину національної культурної спадщини.


Після того, як ситуація з можливим розпродажем “колекції Медведчука” набула резонансу, АРМА зініціювало ту саму мистецтвознавчу експертизу в межах якої експерти Національного художнього музею України оглянули 285 картин колекції. Згідно з результатами дослідження — частину картин визнано такими, які мають культурну та історичну цінність. Відтак решта артоб’єктів, які такої цінності не мають, відповідно до заяви АРМА, мали бути реалізовані через електронний майданчик “Прозорро.Продажі”, а кошти від реалізації — поповнити бюджет України.


Раніше ми також писали про те, що ЮНЕСКО запустила спеціальний навчальний курс для співробітників правоохоронних та судових органів із країн, що межують з Україною, аби навчити їх ефективно боротися з незаконним обігом українських мистецьких артефактів. У межах цієї програми правоохоронці та працівники судів з Польщі, Угорщини, Словаччини, Румунії, Молдови та України навчалися оперативно виявляти та надалі запобігати незаконному трафіку творів мистецтва з України, які були викрадені з музеїв та приватних колекцій під час війни.







Підписуйтеся на наш телеграм-канал Ukrainian Art Digest




Матеріал: Ія Степанюк




Підтримайте Естет Газету на платформі Patreon. Ваші донати — додаткова та дуже важлива підтримка для нашого незалежного медіа.


bottom of page