У нью-йоркському Українському Музеї добігає кінця виставка "Олександра Екстер: сцена — це світ", що стала першою великою демонстрацією робіт української мисткині-авангардистки у Північній Америці. Оглянути експозицію ще можна до 19 січня, а вже за кілька тижнів після фінісажу виставки про Естер, музей презентуватиме новий проєкт присвячений Володимиру Татліну та його київському періоду життя та творчості.
Український Музей у Нью-Йорку фото - Ukrainian Museum
Виставка Українського Музею у Нью-Йорку, присвячена постаті авангардистки Олександри Екстер, — лише перша частина їхнього масштабного проєкту по деколонізації українського мистецтва, каже Пітер Дорошенко, директор Українського Музею. “Екстер стала для нас дуже хорошим стартом. Виставка вже закінчується, а приблизно за три тижні, на початку лютого, ми відкриємо виставку про Володимира Татліна і його київський період. Тут ми покажемо його як українського митця, не російського, — розповів у коментарі [естéт] газеті Пітер Дорошенко. — Наступного року, у вересні, ми плануємо велику виставку Казимира Малевича”.
"...приблизно за три тижні, на початку лютого, ми відкриємо виставку про Володимира Татліна і його київський період, а наступного року, у вересні, ми плануємо велику виставку Казимира Малевича", — Пітер Дорошенко
президент України Володимир Зеленський тисне руку директору Українського Музею у Нью-Йорку Пітеру Дорошенку під час відкриття виставки “Олександра Екстер: сцена — це світ" у вересні 2024 року фото - Ukrainian Museum
фрагмент експозиції “Олександра Екстер: сцена — це світ" в Українському Музеї у Нью-Йорку фото - Ukrainian Museum
Вкінці вересня 2024 року президент України Володимир Зеленський з дружиною Оленою, в межах офіційного візиту до США, завітали до Українського музею у Нью-Йорку, де урочисто відкрили виставковий проєкт присвячений мисткині Олександрі Екстер. Експозицію виставки сформовано з малярських та графічних робіт Екстер, які для проєкту надали американські, європейські та українські мистецькі інституції та приватні колекціонери.
Востаннє моновиставка робіт Екстер у США відбулася 1972 року у просторі одної з міських бібліотек; це був дуже камерний проєкт, де представили 12 її малоформатних рисунків з приватної колекції. Досі мистецький спадок Екстер у північній Америці залишався маловідомим, тому проєкт “Олександра Екстер: сцена — це світ" став важливим кроком у представленні української мисткині тутешній широкій аудиторії.
“Нам знадобилося трохи часу, аби “розкачати” цей проєкт, на початку все йшло трохи повільно, — каже Пітер Дорошенко. — Втім тепер, вірте чи ні, всі були на цій виставці. Ньюйоркці вже прочитали про нас у пресі, почули про виставку від друзів чи колег і прийшли подивитися. Зараз до нас приходять оглянути експозицію куратори, арткритики, інші музейники, всі хочуть познайомитися з проєктом і Олександрою Екстер”.
фрагмент експозиції “Олександра Екстер: сцена — це світ" в Українському Музеї у Нью-Йорку фото - Ukrainian Museum
фрагмент експозиції “Олександра Екстер: сцена — це світ" в Українському Музеї у Нью-Йорку
фото - Ukrainian Museum
Як бачимо, Український Музей у Нью-Йорку не збирається збавляти оборотів у своїй деколонізаційній діяльності й 2025 року. Більше про виставку присвячену Олександрі Екстер, плани інституції та майбутні проєкти Пітер Дорошенко розповів у новому англомовному подкасті Ukrainian Art Dispatch, створеному [естéт] газетою та медіапроєктом Nomadische Boekenplank. Перший епізод подкасту вже доступний для прослуховування на Spotify, YouTube та Apple Podcast. Раніше ми також писали про те, що штутгартський музей Staatsgalerie лише минулого року оновив інформацію про Олександру Екстер на своєму сайті та на експозиційному етикетажі, забравши звідти визначення "російська художниця". 2023 року у Деснянському районі Києва з'явилася вулиця Олександри Екстер. Це сталося після того, як у столиці перейменували ще 16 міських об’єктів, назви яких пов’язані з російською федерацією та її сателітами.
також читайте: Британське видавництво Thames&Hudson видало книгу про українське мистецтво ХХ-ХХІ століть
Підписуйтеся на наш телеграм-канал Ukrainian Art Digest
Матеріал: Ія Степанюк