До Львова повернулося крісло, що за часів Андрея Шептицького було власністю резиденції єпископів та митрополитів, знаної як Митрополичі палати. Про це сьогодні вранці повідомив отець Юстин Бойко, а згодом інформацію підтвердили у Львівській архиєпархії УГКЦ. У повідомленні отця Бойка йшлося, що артефакт до Львова доставили українські військові з Курщини. ОНОВЛЕННЯ 26.03 17:22 Про те, що цінний історичний предмет було знайдено на Курщині йшлося й в офіційному повідомленні Львівської архиєпархії УГКЦ, втім зараз повідомлення змінили й зазначили, що старовинне крісло військові знайшли під час визволення окупованих територій Харківщини та Сумщини, поблизу Курщини. ОНОВЛЕННЯ 26.03 16:20 Автентичність знахідки та її зв’язок з Митрополитом Андреєм Шептицьким вже підтвердили у Львівській архиєпархії Української Греко-Католицької церкви. "Тепер духовенство разом з істориками та меценатами вирішуватиме питання реставрації й збору коштів. Попередньо планують передати крісло до Музею Митрополита Андрея Шептицького", — йдеться в повідомленні на офіційному сайті Львівської Архиєпархії.

процес розпакування доставленого крісла у дворі митрополичої резиденції у Львові скріншот з відео оприлюдненого о. Юстином Бойком
На відео, яке о. Бойко вранці оприлюднив на своїй сторінці у Facebook, убезпечене для транспортування крісло вивантажують з автобуса у дворі Архикатедрального Собору святого Юрія у Львові.
“До Митрополичих палат повертається їхня власність, крісло Митрополита Андрея Шептицького, яке комуністи колись вивезли на Курщину”, - коментує Юстин Бойко
Він пояснює, що вкінці 1980-х років зі Львова цей предмет, ймовірно, вивіз православний митрополит РПЦ Никодим Руснак.
крісло, що було власністю резиденції єпископів та митрополитів (знаної як Митрополичі палати)
скріншот з відео оприлюдненого о. Юстином Бойком
Повернути цінний предмет інтер’єру також допомагав пастор протестантської громади Валерій Марченко. “З хлопцями, які воюють там на Сумщині, Харківщині, напрям Курщини був наш капелан. Його поранили і він поїхав на лікування, а його хлопці лишилися. І от дзвонить мені один з них, який сам зі Львова, і каже, що вони там звільняли території та знайшли от таке крісло", — розповідає пастор Марченко.
Місцеві мешканці розказували, що предмет інтер’єру вкінці 1980-х на початку 1990-х років привіз з собою якийсь митрополит (ймовірно, Никодим Руснак), коли його вигнали зі Львова. “Люди там казали, що хтось колись пропонував тамтешньому реставратору 5000 Євро за це крісло, але він не продав. Пройшло багато років, прийшли наші хлопці. Чоловік, у кого воно було, сказав, що хоче повернути його. Хлопці вивезли це крісло, а воно трохи важкеньке. І так воно зараз у Львові”, — говорить Валерій Марченко.
Наразі достеменно невідомо, що буде з репатрійованим кріслом далі. Воно, вочевидь, потребує реставрації та подальшого дослідження.
Раніше ми також писали про те, що ЮНЕСКО запустила спеціальний навчальний курс для співробітників правоохоронних та судових органів із країн, що межують з Україною, аби навчити їх ефективно боротися з незаконним обігом українських мистецьких артефактів. У межах цієї програми правоохоронці та працівники судів з Польщі, Угорщини, Словаччини, Румунії, Молдови та України навчалися оперативно виявляти та надалі запобігати незаконному трафіку творів мистецтва з України, які були викрадені з музеїв та приватних колекцій під час війни.
також читайте: КАРТИНИ ВИКРАДЕНІ З НОВОКАХОВСЬКОЇ КАРТИННОЇ ГАЛЕРЕЇ ЕКСПОНУЮТЬСЯ НА ВИСТАВЦІ В МОСКВІ
Підписуйтеся на наш телеграм-канал Ukrainian Art Digest
Матеріал: Ія Степанюк