Каплицю святої Анни, яку звели у середині XV століття в Олеському замку, після кропіткої реставрації відкрили для відвідувачів. Зараз в оновленому просторі замкової каплиці експонується виставка “Персона, меморіум, сакрум у мистецтві XVI ‒ ХІХ ст.”, присвячена традиції глорифікації та увічнення особи у західній і східній традиціях.
фрагмент інтер'єра відреставрованої каплиці Олеського замку — резервуар для святої води у формі мушлі з картушем у вигляді голови бика фото — ЛНГМ
Відреставрований інтер'єр каплиці став доповненням постійної експозиції Олеського замку “Мистецтво Галичини XV ‒ XVIII ст.: на перехрестях Заходу і Сходу”. “Попри свою скромну площу, відреставроване експозиційне приміщення є важливим доповненням для музею. Воно розповідає багато таємниць про увіковічення пам’яті в образотворчому і декоративно-ужитковому мистецтві”, ‒ каже Тарас Возняк, директор Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Возницького, відділом якої є музей-заповідник “Олеський замок”.
Будівництво замкової каплиці в Олеську датується 1441 роком. Впродовж століть сакральна споруда пережила чимало змін — перебудов, реставрацій, занепадів та відновлень. Відомо, що інтер'єр її був багато прикрашений. В центрі знаходився вівтар св. Анни. Каплиця була повністю переобладнана у другій половині XVІІІ століття. Стіни покрили штучним, червоного кольору, мармуром та встановили новий вівтар. Під час електромонтажних робіт 1970 року було відкрито невідомий до того часу, замурований, первісний вхід до каплички.
фрагмент інтер'єра каплиці Олеського замку фото — ЛНГМ
Зараз окрасою каплиці став ренесансний нагробок XVI століття Анни Сенявської та її сина. Його створив львівський скульптор Герман ван Гутте. Також в каплиці можна побачити оригінальний резервуар для святої води у формі мушлі з картушем у вигляді голови бика.
“Він (резервуар - ред.) вирізьблений з дерева та датується XVIII століттям. Привезли його з костелу в Білому Камені. Тоді це село належало князівському роду Вишневецьких, тому голова бика – це елемент родової геральдики. Наші реставратори працювали понад пів року над відновленням цього експонату, і зараз ми пишаємося, що все вдалося”, — зазначив Борис Шенгера, завідувач музею-заповідника “Олеський замок”.
В 1970-х роках, коли в Олеському замку було створено музей, каплицю закрили для відвідувачів. Зараз, після ремонту та реставрації, її можуть оглянути усі охочі відвідувачі музею-заповідника.
фрагмент інтер'єра каплиці Олеського замку — резервуар для святої води у формі мушлі з картушем у вигляді голови бика фото — ЛНГМ
ренесансний нагробок XVI століття Анни Сенявської в каплиці Олеського замку
фото — ЛНГМ
Раніше ми також писали про те, що після кількарічної складної реставрації, яка виконувалася у Польщі, до Львова повернулася фігура Скорботного Христа з купола каплиці Боїмів. Реставраційні та консерваційні роботи також виконував Національний інститут “Полоніка”.
Відреставровану скульптуру у січні 2024 року представили на виставці “Скорботний Христос. Те, чого не видно” у Музеї Івана Георгія Пінзеля (цей музей також є відділом Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Возницького). Повернення фігури на її історичне місце — купол каплиці Боїмів, ймовірно, відбудеться вже після війни.
також читайте: ЗНОВУ ОБЕРІГАЄ ЛЬВІВ: ВІДРЕСТАВРОВАНУ ФІГУРУ СВЯТОГО ЯНА З ДУКЛІ ПОВЕРНУЛИ НА КУПОЛ КРИНИЦІ БЕРНАРДИНСЬКОГО МОНАСТИРЯ
Підписуйтеся на наш телеграм-канал Ukrainian Art Digest
Матеріал: Ія Степанюк