ТИГРИ В УКРАЇНСЬКОМУ МИСТЕЦТВІ
- mailforiya
- 1 лют. 2022 р.
- Читати 2 хв
Оновлено: 22 лют. 2022 р.
Сьогодні, 01 лютого, за китайським місячним календарем настає Новий рік. Твариною-покровителем 2022-го буде тигр. У Китаї тигра вважають царем усіх звірів. Там він символізує владу, силу та опіку над слабкими. У мистецтві країн Азії тигр - частий образ, його використовують як тотем, мотив або символ. Впродовж століть тигри регулярно з’являлися на традиційних для Сходу малюнках тушшю, дереворитах, акварелях, вишивках та у скульптурі.
В українському мистецтві тигри - не надто популярне явище, але у цей святковий день для наших читачів ми знайшли кілька цікавих екземплярів.

ЛЕОПОЛЬД ЛЕВИЦЬКИЙ, ОБКЛАДИНКА ДО КНИГИ В. СЄРОШЕВСЬКОГО "ПРИГОДИ ТИГРА". 1958 Знайшли цього красеня в Музеї Леопольда Левицького (відділ Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького). Дитяча книга львівського книжково-журнального видавництва, ілюстрована Леопольдом Левицьким (1906-1973), зберігається у їхній музейній колекції.

ТАРАС ШЕВЧЕНКО, ТИГР. 1848. ТОНОВАНИЙ ПАПІР, АКВАРЕЛЬ, ОЛІВЕЦЬ
В літературі ця робота Тараса Шевченка (1814-1861) зустрічається і під іншими назвами: «Тигр, который растерзал нескольких человек» та «Тигр, що загриз під час Аральської експедиції її чоловіка».

ЯКІВ ГНІЗДОВСЬКИЙ, ТИГР. 1972. ЛІНОГРАВЮРА.
Яків Гніздовський (1915 - 1985) був частим гостем Нью-Йоркського зоопарку. У своїй автобіографічній статті REFLECTIONS OF THE ARTIST він пише: «… на бронкському експресі все частіше їжджу до зоопарку. Тут мене оточує «природа», а не проблеми людського буття. Тваринам байдуже реаліст я, чи експресіоніст, чи абстракціоніст. Вони не скандалять, коли на моїх малюнках виглядають трохи старшими чи гладшими, ніж вони самі себе уявляють. І, з огляду на моє фінансове становище, з ними мені працювати вигідніше, бо на арахіс грошей поки вистачає…».

МАРІЯ ПРИМАЧЕНКО, ТИГР СМІЄТЬСЯ. 1982. ГУАШ
Завдяки химерній фантазії Марії Примаченко (1909-1997) тепер ми знаємо як посміхаються тигри.

ІВАН ІВАНЕЦЬ, ТИГР. ДЕРЕВОРИТ. ДАТА НЕВІДОМА
Тигр Івана Іванця (1893-1946) - доволі несподівана знахідка, адже митець був майстром історичного та батального жанру. Тварини, якщо не брати до уваги коней, зустрічаються у його роботах доволі рідко. Пощастило!
ОЛЕКСАНДР ГРЕХОВ. ОФОРМЛЕННЯ КЕЙСІВ ДЛЯ НОУТ-БУКІВ ЗА МОТИВАМИ РОМАНУ "ТИГРОЛОВИ" ІВАНА БАГРЯНОГО. 2021
Художник, ілюстратор, а віднедавна і скульптор, Олександр Грехов каже, що з Багряним у нього давня любов. "Були листівки, наліпки, постери з ним, - розповідає Олександр, - а тепер ще й чохли". Оригінальне оформлення аксесуарів було створене для українського бренду ORNER.

АРСЕН САВАДОВ І ГЕОРГІЙ СЕНЧЕНКО, ПЕЧАЛЬ КЛЕОПАТРИ, 1987. ОЛІЯ, ПОЛОТНО
“Печаль Клеопатри” є прямим посиланням на картину Дієго Веласкеса «Кінний портрет інфанта Балтазара Карлоса». Саме з цієї роботи тандему "Савадова-Сенченка” починаються дискусії про український постмодерністський живопис. Знайшли фото роботи тут.
З Новим (тигровим) Роком!
Підготувала: Ія Степанюк